Vasaros mėnesiai vyresnio amžiaus žmonėms yra tikras iššūkis, jei kalbame apie pakankamą skysčių suvartojimą. Su amžiumi troškulio pojūtis mažėja, todėl senyvi žmonės tiesiog pamiršta gerti pakankamai skysčių. To pasekoje kyla dehidratacijos pavojus, kuris gali sukelti rimtus sveikatos sutrikimus, o ypač esant aukštai oro temperatūrai.
Tokie simptomai kaip sausa oda, nuovargis, galvos skausmai, svaigimas ir sąmonės sutrikimai gali signalizuoti skysčių trūkumą. Todėl yra svarbu, kad nuolat paragintumėte senjorą atsigerti ir padėtumėte išsirinkti bei paruošti tinkamiausius gėrimus. Kaip tai veikia:
10 praktinių sveiko skysčių vartojimo patarimų
- Reguliarus priminimas: Laikas nuo laiko draugiškai priminkite atsigerti. Nusistatykite tikslų priminimų laiką: galite nusistatyti žadintuvą arba pasinaudoti priminimo funkcija mobiliajame įrenginyje. Pasinaudokite specialia programėle (App), kuri siunčia priminimus bei fiksuoja kasdien suvartojamo skysčio kiekį arba naudokite gerai matomus ir suprantamus priminimus, kaip pvz. lipnūs lapeliai gerai matomose namų vietose.
- Gėrimų asortimentas: Pasiūlykite gėrimų pasirinkimui, atsižvelgiant į prižiūrimo žmogaus pomėgius, kaip pvz. vanduo, nesaldi arbata arba praskiestos sultys.
- Patrauklus pateikimas: Serviruokite gėrimus spalvinguose ir patraukliuose induose ir tokiu būdu paskatinkite norą atsigerti. Tam puikiai tinka pvz. citrinos skiltelė, mėtų lapeliai ar gražus šiaudelis. Galite panaudoti ir stiklinę, dekoruotą mielu gėlių ar mėgstamo gyvūno motyvu.
- Vesti gėrimo protokolą: pažymėkite kasdien išgeriamo skysčio kiekį, pvz. bloknote arba specialioje programėlėje (App). Tokiu būdu matysite tendenciją bei galėsite imtis atitinkamų priemonių.
- Tinkamų indų parinkimas: Naudokite patogiai paimamus ir gerai matomus puodelius ar gertuves, iš kurių žmogui patogu gerti savarankiškai.
- Pagalbinės priemonės: Esant poreikiui naudokite šiaudelius, specialias gertuves arba puodelius su ąselėmis, kurie palengvina atsigėrimą.
- Paraginti gerti kartu: Paraginkite daryti atsigėrimo pauzes, pvz. pietų metu arba kartu užsiimant aktyvia veikla. Galbūt Jums patiktų susikurti panašų ritualą kaip „5 valandos arbatėlė“.
- Pagyrimai: Pagirkite už reguliarų atsigėrimą ir teigiamus pokyčius, kad dar labiau sumotyvuotumėte. Keletas idėjų: paprasčiausias pagyrimas „puikiai!“ arba mažas apdovanojimas kaip pvz. mėgiamas desertas ar bendra veikla.
- Įtraukti šeimą: Supažindinkite ir šeimos narius su reikiamo skysčių kiekio suvartojimo svarba ir paraginkite prisidėti prie to, kad būtų sukurta atitinkama rutina.
Būti pavyzdžiu: Jei patys laikysitės tinkamo režimo ir reguliariai gersite vandenį, kartu motyvuosite ir slaugomą žmogų sekti Jūsų pavyzdžiu. Labai svarbu, kad Jūs ir patys suvartotumėte pakankamai skysčių ir tokiu būdu saugotumėte savo sveikatą bei galėtumėte užtikrinti pilnavertišką priežiūrą slaugomam žmogui.
Ypatingai vasaros metu labai svarbu, kad Jūsų globotiniai gautų pakankamai skysčių, o oro temperatūra patalpose būtų maloniai vėsi. Savo rūpesčiu Jūs prisidedate prie to, kad vyresnio amžiaus žmonės lengviau ištvertų vasaros karštymetį.