Kai išnyksta riba tarp „svetimo“ ir „savo“

Birutė Žilinskienė, Kaunas

Hausengel Birute Zilinskiene

Nuostabios patirtys

Birutė Žilinskienė suskaičiuoja, kad per įmonę Hausengel yra dirbusi 8 šeimose įvairiose Vokietijos vietose. Tai ir Esslingen am Neckar (Baden-Württemberg), Aachen (Nordrhein-Westfalen), Marburg (Hessen), Nürnberg (Bayern), Dillenburg/Nanzenbach bei Sulzbach (Hessen), Osnabrück (Nordrhein-Westfalen), Paderborn (Nordrhein-Westfalen). Nors teko nemažai apkeliauti ir pažinti skirtingų žmonių, ponia Birutė pabrėžia, kad dirbant su senoliais svarbiausia visur yra tas pats – kasdienė pagalba ir rūpinimasis jais, didelė kantrybė, pagarba žmogui, nes juk nežinia, kokia senatvė laukia kiekvieno iš mūsų.

Ponia Birutė pabrėžia, kad kiekvieną kartą stengiasi prisitaikyti prie slaugomo žmogaus poreikių, neretai būna ir taip, kad išnyksta  riba tarp „svetimo“ ir „savo“.

Būtent taip susiklostė ypatingai šilti santykiai su šeima Osnabriuke, kur ponia Birutė Žilinskienė prižiūrėjo senukų porą. Ypatingai šiltai slaugytoja prisimena ne tik šeimos narius, bet ir jai sukurtas gyvenimo sąlygas. Ypač sujaudino dėmesys prieš keitimąsi su slaugytoja iš kitos šalies, kai Birutė Žilinskienė rado gražiai paruoštą kambarį, vazoje pamerktą gėlių puokštę, sutiktuvių proga iškeptą pyragą. Šeima aprodė naujai atvykusiai slaugytojai Osnabriuko įžymybes. Poniai Birutei be galo gera prisiminti, kad su slaugoma močiute ji galėdavo artimai  pasikalbėti įvairiomis temomis, kaip su gera drauge.

 

Šis darbas – labai įvairiapusis

Paklausta kodėl apskritai pasirinko slaugytojos Vokietijoje kelią, ponia Birutė  sako, kad ją labai motyvuoja galimybė pakeisti aplinką, geriau pažinti šalį, susipažinti su jos kultūra, virtuve, pabendrauti su įvairiais žmonėmis. Aišku, ir didesnis nei tėvynėje uždarbis skatina kelti kojas iš namų. Pabrėždama, koks įvairiapusis yra šis darbas, moteris pripažįsta, kad kiekvieną kartą naujoje šeimoje tenka susidurti su tam tikrais iššūkiais, pačiai apsiprasti naujoje aplinkoje, perprasti slaugomus 

žmones, pritaikyti savo sukauptą patirtį ir dar išmokti naujų dalykų. Ne visada tai pavyksta lengvai ir sklandžiai nuo pirmos dienos. Pastaroji jos darbo vieta Paderborne būtent tai ir iliustruoja,  kai teko taikytis prie ligų bei amžiaus sąlygoto senolio elgesio, bet slaugytoja sąžiningai dirbo savo darbą, ne retai atlikdama daug daugiau, nei numatyta sutartyje. Moteris atvirai sako, kad „slaugytojoms ne visada pavyksta atsiriboti nuo senų žmonių išgyvenimų, emocijų, tad ir jos tarsi perima tas vidines būsenas, nerimą, skausmą“. Taip ir poniai Birutei Žilinskienei emociškai buvo sunku atsisveikinti su senoliu, kai jį šeima nutarė perkelti į slaugos namus.

Tačiau ne retai nutinka ir labai linksmų, net komiškų situacijų. Kaip vieną linksmesnių nutikimų savo darbe ponia Birutė Žilinskienė prisiminė nesusipratimą vienoje šeimoje. Kartą jos slaugoma močiutė sėdėjo už stalo, kai tuo tarpu slaugytoja valė dulkes šalia grojančio radijo imtuvo. Močiutei kelis kartus vis prašant „Tempo“, Birutė vis pagarsindavo radiją. O, pasirodo, močiutei reikėjo popierinių servetėlių ...

 

Didžiausias privalumas – pasirinkimo laisvė

Dirbdama,  individualios veiklos Vokietijoje pagrindu, ponia Birutė Žilinskienė pastebi nemažai privalumų, tarp kurių svarbiausi – galimybė laisvai planuoti darbo ir poilsio trukmę, pasirinkti darbo vietą pagal kompetenciją, pačiai įsivertinti savo paslaugų įkainį. Ji labai teigiamai atsiliepia ir apie įmonės teikiamas tobulinimosi galimybes, tokias kaip nuotoliniai slaugos kursai bei vokiečių kalbos pamokėlės Hausengel Facebook paskyroje. Slaugytojos nuomone, firmos Hausengel siūlomuose nuotoliniuose slaugos kursuose įgytos teorinės žinios dirbant labai praverčia, tačiau tik ilgalaikė praktika duoda apčiuopiamą naudą.

Vasarą ponia Birutė Žilinskienė, kaip ir nemaža dalis slaugytojų, planuoja pailsėti, o vėliau vėl keliauti pas naujus užsakovus. Ateityje ji tikėtųsi draugiškų šeimų, ramių darbo vietų,  gero uždarbio, o sau bei kitiems slaugytojams palinkėtų daug kantrybės, ištvermės ir puikios sveikatos. Juk slauga – tai itin specifinė darbo sritis, ne kiekvienas gali prižiūrėti seną žmogų ir suteikti jam galimybę namų aplinkoje sutikti gyvenimo saulėlydį.

Padėti ir būti reikalinga

Neringa Žvedrytė, Panevėžys
Ponia Neringa Žvedrytė iš Panevėžio per įmonę Hausengel dirba nuo 2018 metų. Nuo 2002 metų Neringa gyveno, mokėsi bei dirbo Maljorkoje. 2018 metais Maljorkos sostinėje Palmoje ji ir įgijo slaugytojos padėjėjos specialybę, o netrukus po to pradėjo dirbti Vokietijoje. Palikti „rojumi“ vadintą Maljorką jauna moteris apsisprendė dėl savo garbaus amžiaus mamytės, kurią galėdavo aplankyti gana retai. Būtent lankstus darbo grafikas, dirbant per Hausengel agentūrą, suteikė puikią progą dažniau aplankyti mamą bei praleisti daugiau laiko kartu.

Nejauki tyla

Laura Bihari, Vengrija
2010 metų rugpjūtis Vengrijoje buvo labai karštas, kartais temperatūra kilo net iki 38 laipsnių. Tačiau man tai buvo nebesvarbu, nes po dviejų įtemptų mėnesių pagaliau gavau užsakymą per Hausengel. Buvau nepaprastai laiminga, kad dirbsiu užsienyje. Neturėjau absoliučiai jokios patirties, ruošiausi su mikroautobusiuku važiuoti į Vokietiją. Keliavome naktį, net nebuvau apie tai susimasčiusi, kad po vengriško karščio reikėtų pasiimti kažką šilčiau apsirengti. 22 laipsnių šiluma Vokietijoje mane šiek tiek nustebino.

Staigmena sode

Marzena Schulz, Lenkija
Dar būdama vaikas apie Vokietiją buvau labai geros nuomonės. Pažįstami gaudavo siuntinius iš Vakarų. Tokių siuntinių ir aš labai troškau, bet teko apgailestauti, kad neturiu giminių užsienyje, kurie galėtų ir man atsiųsti tokių dovanų. Suaugusi daugelį metų dirbau padavėja. Savo darbe tekdavo sutikti nemažai vokiečių, kurie paprastai būdavo labai malonūs. Tokios pažintys vertė mane dar labiau pamilti Vokietiją ir Vakarus.